logo
PEGAS TOUR
CESTOVNÁ KANCELÁRIA
 
Zákaznícka linka
032/ 7444 473
0908 852 409
 
Želáte si dostávať ponuky do e-mailu?
 
 
katalog titulka
 
 
sacka logo
 
 
click2claim
 

PIEŠŤANY

piestanyMesto Pieštany leží v juhozápadnej casti Slovenska v nadmorskej výške 162 m, v nárucí dvoch pohorí - Malých Karpát a Považského Inovca, má príjemnú vnútrozemskú klímu a od hlavného mesta Bratislavy je vzdialené 87 km. Malebné kúpelné mesto preslávil výskyt liecivej geotermálnej vody a sírneho bahna, ktoré sa sú základom liecby reumatizmu, chorôb pohybového ústrojenstva, nervových chorôb a poúrazových stavov. Mesto ponúka svojim hostom okrem zdravia a odpocinku aj bohatý kultúrny život a pestré športové vyžitie. Pocas celého roka v Pieštanoch prebiehajú významné podujatia. Konajú sa tu rôzne hudobné festivaly, filmové prehliadky, sútaže rozhlasových hier, koncerty ci výstavy výtvarného umenia. Obtokové rameno Váhu je biotopom mnohých vzácnych druhov rastlín a živocíchov. Z pohladu ochrany vtáctva je velmi významný chránený areál Slnava, nachádzajúci sa v južnej casti mesta, ci ako z rozprávky vystrihnutý Vtácí ostrov. Ideálna poloha, lahká dostupnost, bohaté tradície kúpelníctva robia Pieštany vyhladávaným kúpelným mestom.

BOJNICE

bojniceKúpele Bojnice v srdci Slovenska sú pokojným miestom, ktoré svojou polohou, klímou a zložením termálnych vôd vytvára ideálne podmienky pre liečebné procesy, regeneráciu a oddych svojich hostí. Kto je unavený dennou hektikou žitia a hľadá odpočinok pre telo i dušu, nájde práve tu to pravé. Termálne pramene a pôvabná príroda v blízkosti Bojnického zámku tu tvoria už stáročia harmóniu. Základom kúpeľnej liečby je liečivá hydrogén-uhličitanovo-síranová a vápnikovo-horčíková termálna voda s teplotou 28-52°C, ktorá vyviera z 9 prameňov s výdatnosťou 40 l za sekundu. Liečivé účinky vody vrátane podpornej liečby výrazne ovplyvňujú liečbu chorôb pohybového ústrojenstva, obličiek a močových ciest, chorôb z povolania, nervových a ženských chorôb. Poloha kúpeľov v tichom prostredí mimo mestského ruchu a príjemná atmosféra kúpeľných parkov vytvárajú optimálne prostredie pre liečenie a podstatnou mierou prispievajú k telesnej a duševnej relaxácií. Hostia majú možnosť stráviť príjemné chvíle posedením v kaviarni, cukrárni, zimnej záhrade alebo na letnej terase priamo v areáli kúpeľov. Ďalej môžu hostia navštíviť blízke termálne kúpalisko Čajka, odhaliť krásy najkrajšieho zámku na Slovensku alebo stráviť príjemné a poučné chvíle v našej najstaršej zoologickej záhrade.

DUDINCE

dudinceDudince sa nachádzajú v nadmorskej výške 140 m n.m., na upätí Krupinskej kotliny v okrese Krupina v trojuholníku Bratislava, Banská Bystrica, Budapešt v cistom životnom prostredí bez exhalátov priemyslu. Dobrá poloha a teplá stabilná klíma vytvárajú ideálne podmienky pre príjemný oddych. Podnebím patria medzi oblasti s typickou nížnoteplou klímou, s najväcším poctom slnecných dní v roku v Slovenskej republike a podla švajciarskej klasifikácie majú sedatívnu, utišujúcu klímu. Sú ideálnym miestom na rehabilitáciu a relaxáciu. Dudince majú viac ako 700 rocnú históriu. Z obdobia Rimanov sa v Dudinciach nachádza 32 kamenných rímskych bazénikov. Pekné prírodné prostredie, stála teplá klíma a vynikajúce úcinky liecivej vody umocnujú význam Dudiniec pre zdravie cloveka. Dudinská voda má teplotu 28,5 stupna C a obsahuje šest rozhodujúcich minerálnych prvkov, blahodarne pôsobiacich na organizmus cloveka. Pomáha liecit pohybový aparát, srdcovo-cievny systém, reumatické ochorenia, vysoký tlak, kožné a ženské choroby. Má blahodarný vplyv na zažívací systém. Okolie Dudiniec je ako stvorené na organizovanie výletov. Jedna z trás vedie cez Banskú Štiavnicu, ktorá je svojimi pamiatkami zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedicstva UNESCO. Prítažlivé sú výlety i do Zvolena, do zámku vo sv. Antone, kde sa nachádza polovnícke múzeum, do Šiah a do Brhloviec, ktoré sú známe ludskými obydliami v skalách.

TURCIANSKE TEPLICE

turcianske_tepliceÚzemie Turca sa rozprestiera v severozápadnej casti Slovenska v Turcianskej kotline, ktorá je výrazne uzavretá hrebenmi Malej a Velkej Fatry, Kremnickými vrchmi a pohorím Žiar. Os kotliny tvorí rieka Turiec. Vdaka prírodným krásam a hodnotám tento kraj patrí medzi najmalebnejšie územia na Slovensku a nie nadarmo sa niekedy oznacuje ako „turcianska záhrada“. Malá a Velká Fatra sú rajom pre turistov i cyklistov a ideálnym miestom pre paragliding a horolezectvo. Milovníci pešej turistiky zase oblubujú vychádzky do Gaderskej ci Blatnickej doliny s atraktívnou scenériou a možnostou výstupu na hlavný hreben Velkej Fatry. Malá Fatra sa môže pochválit vyhliadkovými vrcholmi a hlbokými dolinami. V pohoriach, ktoré kotlinu strmo ohranicujú zo všetkých strán, sa nachádza viacero lyžiarskych stredísk. V údolí horného Turca, pod juhozápadným výbežkom Velkej Fatry leží kúpelné mestecko Turcianske Teplice. Malebná krása skalnatých konciarov, holé grúne nedalekých Lazov a severné svahy Kremnického pohoria vytvárajú prekrásne okolie, plné možností na poznávanie prírody a jej krás. Turcianske Teplice boli oddávna pre svoju polohu, ale najmä pre vysokú liecivú silu prírodných pramenov strediskom návštev domácich i zahranicných hostí. Turcianske Teplice patria medzi najstaršie kúpelné mestá Slovenska. Od svojho vzniku až po súcasnost prešli takou revolucnou cestou historického vývoja, akou sa nemôže pochválit žiadne iné kúpelné mesto.

TERCHOVÁ

terchovaTerchová je obec na severe Slovenska v okrese Žilina. Je typickou kopaniciarskou obcou s velkým poctom osád. Svojou geografickou polohou je známa ako turistické centrum Malej Fatry a kultúrna oblast Žilinského regiónu. Terchová existuje už viac ako štyristo rokov a je sprevádzaná niekolkými tajomnými legendami, ci mýtmi. Jej históriu výrazne ovplyvnil známy ludový hrdina Juraj Jánošík. Terchovcania svojmu slávnemu rodákovi postavili monumentálny pamätník. Socha Juraja Jánošíka je vyhotovená z ušlachtilého ocelového plechu v nadživotnej velkosti a meria 7,5 metra. Bola odhalená pri príležitosti 300. výrocia od smrti tohto terchovského rodáka. Terchová je obec s množstvom znamenitých kultúrnych pamiatok, medzi ktoré patrí predovšetkým rímskokatolícky kostol sv. Cyrila a Metoda, ktorý je najväcším svätostánkom zasväteným týmto vierozvestcom na Slovensku. Medzi dalšie významné pamätihodnosti patria: drevený vyrezávaný betlehem, pamätná izba Juraja Jánošíka, pamätná tabula Juraja Jánošíka, symbolický cintorín venovaný obetiam hôr a mnoho dalších zaujímavostí.

LIPTOV

liptovLiptov leží na severe Slovenska a svojou severovýchodnou castou sa dotýka slovensko-polskej štátnej hranice. Zo severu ho ohranicuje Velká Fatra, hreben Chocských vrchov a hreben Západných Tatier. Južnú hranicu Liptova tvorí hreben Nízkych Tatier, jeho západnú hranicu tvorí hreben Velkej Fatry. V Liptove pramenia rieky Cierny a Biely Váh, ktorých sútokom vzniká najdlhšia slovenská rieka Váh. Nachádza sa tu známa priehrada Liptovská Mara. Tento región má jednu z najmalebnejších prírodných scenérii v rámci Slovenska. Oblast Liptova je tiež bohatá na kultúrne pamiatky a je charakteristická svojráznou ludovou architektúrou a folklórom (Vlkolínec, Východná, Liptovské Sliace, Liptovská Osada, Liptovská Lúžna a iné ). Okrem lyžovania a turistiky ponúka tento región aj menej tradicné športy ako paragliding, rafting, jazdu na koni, speleoservis, vyhliadkové lety, horolezectvo, cyklistiku, polovníctvo, rybárstvo. Známe sú termálne kúpaliska v Bešenovej a Liptovskom Jáne. V zimnej sezóne sú vyhladávanými zimnými strediskami Jasná Nízke Tatry, SKI PARK Ružomberok - Malinô Brdo, PARK SNOW Donovaly, SKI PARK Kubínska hola, PARK SNOW Štrbské Pleso, Ski Opalisko - Závažná Poruba a Lyžiarsky areál Žiar - Dolinky. Na Liptove sa taktiež nachádza mnoho sprístupnených jaskýn.

NÍZKE TATRY

nizke_tatryPohorie Nízke Tatry sa tiahne v dlžke 80 km smerom zo západu na východ medzi malebnými údoliami Váhu a Hrona. Hlavný hreben dosahuje tromi vrcholmi výšku vyše 2000 m. Najvyššie vrcholy Dumbier (2043 m), Chopok (2024 m), Dereše (2004 m), Chabenec (1955 m) a Králova hola (1948 m) sú jedinecnými rozhladnami na pohoria a údolia Slovenska. Nízke Tatry sú po Vysokých Tatrách druhým najnavštevovanejším pohorím Slovenska. V posledných rokoch tu vzniklo množstvo nových hotelov, autokempingov, sedackových výtahov a vlekov, stredísk turistiky a cestovného ruchu. Napriek tomu, predovšetkým vo východnej casti, medzi sedlom Certovica a Královou holou, tu jestvujú ešte ozajstné pralesy, kde žije množstvo zveri, medzi nimi aj medvede. V týchto takmer nedotknutých lesoch možno podnikat mnohé zaujímavé pešie túry. Pre turistov je prítažlivý úsek hrebenovky od Chopka k Certovici, ktorý poskytuje nádherné výhlady do nízkotatranských dolín na severe i na juhu. Hotelmi a chatkami najlepšie vybavené strediská turistického ruchu sa nachádzajú uprostred Nízkych Tatier, v dvoch dolinách pod Chopkom, pod najkrajším úsekom hlavného hrebena. V severnej casti leží Demänovská dolina s rekreacnými osadami pri vstupe do doliny, na Lúckach, na Záhradkách a v Jasnej. Na juhu sa rozprestiera Bystrá dolina so strediskami Tále, Srdiecko a Kosodrevina a rekreacnou obcou Mýto pod Dumbierom. V strednej casti pohoria je lyžiarske stredisko v sedle Certovica. V západnej casti pohoria je hlavným východiskom na túry obec Donovaly, vo východnej casti Liptovská Teplicka a Telgárt. Oblast Nízkych Tatier ponúka široké možnosti kúpania (Bešenová, Cierny Váh, Krpácovo, Liptovská Mara, Liptovský Ján, Aquapark Tatralandia, Tále). V tomto regióne nájdete aj množstvo sprístupnených jaskýn: Bystrianska jaskyna, Demänovská ladová jaskyna, Demänovská jaskyna slobody, Jaskyna mrtvych netopierov, Važecká jaskyna. V roku 1978 boli Nízke Tatry na ploche 81 095 ha vyhlásené za národný park (NAPANT).

VYSOKÉ TATRY

vysoke_tatryVysoké Tatry sú najatraktívnejšou castou Tatier a ležia vo východnej polovici centrálnej casti. Na západe ich od Západných Tatier a ich castí Liptovské kopy a Cervené vrchy oddeluje Kôprová dolina, na východe sa Kopským sedlom zacínajú Belianske Tatry. Na juhu Vysoké Tatry hranicia s Tatranským podhorím, podcelkom Podtatranskej kotliny a na severovýchode susedí krátkym úsekom Ždiarska brázda, prináležiaca Podtatranskej brázde. Vysoké Tatry predstavujú turisticky najzaujímavejšie územie Slovenska. Majú vybudovanú potrebnú infraštruktúru a zariadenia poskytujú celorocne komplex služieb. K dispozícii je siet turistických chodníkov, ktoré umožnujú bezpecný pohyb turistov medzi zaujímavými lokalitami. Prístupné sú tak horské chaty, plesá, vodopády i vybrané vrcholy, napojené na rázcestia a turistické centrá ci osady. Pohyb medzi strediskami zabezpecuje tatranská elektricka, osadami tiež vedie Cesta Slobody. V okolí hlavných centier turizmu - Štrbského Plesa, Starého Smokovca a Tatranskej Lomnice, sú vybudované lanovky. Cez prestupnú stanicu pri Skalnatom plese vedie lanovka na jeden z najznámejších a najpopulárnejších štítov Vysokých Tatier Lomnický štít.

KOŠICE

kosiceDruhé najväcšie slovenské mesto Košice je nielen centrom východného Slovenska, ale aj jadrom oblasti Východných Karpát, spájajúcej špecifiká viacerých národov a národností. Mesto leží na rieke Hornád na západnom okraji Košickej kotliny, má dlhú a bohatú históriu a prežíva velmi dynamickú súcasnost. Košice boli po stárocia najvýznamnejším strediskom celého regiónu, prirodzeným centrom obchodu, remesiel, kultúry a vzdelanosti. Historické centrum mesta je najväcšou mestskou pamiatkovou rezerváciou v Slovenskej republike. Najstaršia stredná škola v strednej Európe bola založená takisto v Košiciach - v roku 1872 Stredná priemyselná škola strojnícka. Na území mesta je rozlohou najväcšia zoologická záhrada v strednej Európe (288 hektárov) a rozlohou najväcšia slovenská botanická záhrada s najväcšou zbierkou kaktusov v bývalom Ceskoslovensku. Detská železnica v Cermelskom údolí je najstaršou a jedinou na Slovensku.

 
 
 

vlajka slovensko SLOVENSKO

  • Rozloha:
    49 035 km2
  • Počet obyvateľov:
    5 400 000
  • Hlavné mesto:
    Bratislava
  • Mena:
    EUR – euro
  • Jazyk:
    slovenský jazyk